V sobotu 30. listopadu 2013 se v našem partnerském městě konalo tradiční slavnostní zahájení vánočního trhu. Partnerská města Stadtbergen, Brie-Comte-Robert a Bagnolo Mella projevila tentokrát přání, prožít zase jednou začátek Adventu v „zemi světel a hraček“ v Krušných horách. A tak jsme se sešli ve velkém počtu všichni v Olbernhau. Za Litvínov se zúčastnilo 25 členů a příznivců partnerského spolku v čele se starostou města Milanem Šťovíčkem a oběma místostarosty.

Jako vždy zahájil Vánoční trhy v historickém centru předseda svazu drobných podnikatelů pan Jehmlich a přivítal starostu města Dr. Lauba, který se po krátkém vystoupení dětského sboru základní školy Goethe-Schule ujal svého tradičního čestného úkolu rozkrájet obří štolu a pohostit jí přítomné hosty.

Poté měli všichni přítomní možnost podle svého vychutnat adventní atmosféru, okusit z nabízených dobrot trhovců, projít se lehce zasněženým městem, v Rittergutu nahlížet zručným řemeslníkům přes rameno anebo rozjímat při odpoledním koncertu v místním kostele.

Po setmění jsme se zase všichni za řízných zvuků krojovaného hornického orchestru sešli na území technického muzea Saigerhütte. Při doušku dobře kořeněného domácího „svářa“ jsme si vyslechli promenádní koncert a poté se sešli k mezinárodnímu adventnímu posezení ve svátečně vyzdobené hale „Treibhaus“.

Slavnostní společenský večer zahájil europoslanec Hermann Winkler, který předal předsedovi Partnerského spolku v Olbernhau Evropskou medaili za zásluhy o evropskou integraci. Toto významné ocenění obdržel Friedbert Philipp za svůj přínos evropské spolupráci během 23 let vedení spolku.